Praha město literatury jako takové vzniklo už v roce 2009 za účelem zapojení Prahy do prestižní sítě Creative Cities of UNESCO, a to z iniciativy Městské knihovny v Praze a Českých center. Záměr se zdařil, a tak již od roku 2014 koordinujeme členství Prahy v síti kreativních měst UNESCO. Jsme na to tři silné a sebevědomé ženy 🙂 – Julie Charvátová, Eliška Fuxová a Kateřina Bajo.
Síť kreativních měst sdružuje téměř 300 měst z celého světa. Nejedná se přitom jen o města literatury, ale také filmu, médií, gastronomie, lidového umění, designu či hudby. Jen tak pro zajímavost, v České republice do této sítě patří ještě jedno město, od roku 2017 se může titulem města hudby pyšnit Brno.
Smyslem zapojení do sítě však není získat titul, ale spolupráce mezi městy za cílem propagace kultury. Členská města mají samozřejmě také určité povinnosti, mezi něž patří například výběr nových měst, hodnocení stávajících členů a pořádání a účast na společných akcích. Průběžně je také třeba odevzdávat tzv. monitoring report, tedy dokument obsahující souhrn proběhlých a budoucích aktivit města. A jak by vypadal takový monitoring report Prahy nyní, tedy co všechno dělá Praha město literatury?
Rezidenční program pro zahraniční autory
Asi nejvýznamnější činností Praha město literatury je pořádání rezidenčního programu pro zahraniční spisovatele a překladatele. V rámci něj přivítáme v Praze ročně až 10 zahraničních autorů a autorek. Jedná se o dvouměsíční pobyt, kdy autory ubytujeme a poskytneme jim stipendium, čímž jim dáváme prostor pro jejich tvorbu, Praha pak dodává inspiraci 🙂
Jedná se o velice populární program, každoročně obdržíme mezi 300 až 500 přihláškami, ze kterých porota složená z partnerů PML pečlivě vybírá. Rozhoduje tak autorova předchozí tvorba, promyšlenost projektu, na kterém chce během rezidence pracovat, ale třeba i způsob jeho komunikace a vyjadřování.
Od roku 2015 do Prahy přijelo už 39 autorů a autorek z celého světa. Pravidelně o nich na Intranetu píšeme, tak zmíním jen krátce třeba Liama Piepera z Austrálie, básníka Enkaryona Anga z dalekého Tchaj-wanu, oceňovaného litevského básníka Tomase Venclovu, u nás dobře známou autorku Natalii Ščerbu či zatím poslední rezidentku, ukrajinskou spisovatelku YA urban fantasy románů Nataliji Matolinec.
O autory se během pobytu staráme a pomáháme jim zde navazovat kontakty, prostě děláme pro ně vše, co jim na očích vidíme. Občas tak vznikají vtipné situace 🙂 Jednoho autora jsme museli vodit za ruku přes most, protože se sám bál, jinému o státním svátku po telefonu vysvětlovat, jak funguje indukční plotna, s dalším jsme zase vyrazili na menší procházku – z Proseku, přes Troju a Stromovku, na Staré město. V podpatcích… Už jsme sháněli speciální kryt na mobil, ztracené kufry, vhodné jóga studio i levné kolo. To se nacházelo v Brandýse, tak pro něj kolegyně jela vlakem a do Prahy na něm dojela, autor z něj však byl tak nadšený, že si ho nechal poslat zpět do Moldavska. Stojí to ovšem za to, když nám pak přijde balíček a v něm je autorova nejnovější kniha. Některé z nich se nám dokonce podařilo vydat i u nás, například Hračkáře Liama Piepera, Melmoth od Sarah Perry nebo nejnovější knihu Dumitriho Crudu, která vyjde na konci tohoto roku.
V posledních dvou letech také pořádáme reciproční pobyty, v rámci kterých se čeští spisovatelé podívali například do Říma či Barcelony.
Projekty v Praze – Městský básník, spolupráce s partnery, knihy, literární akce
Nejsme ale zaměřeni jen na propagaci Prahy a její literatury v zahraničí, důležitá je pro nás také podpora místní literární scény. Snažíme se proto pomoci s publikací nových titulů či digitalizací těch starších a špatně dostupných, spolupracujeme s různými organizacemi (spolu s Prague City Tourism například vydáváme krátké články o pražských básních) a pomáháme s organizací či propagací různých festivalů – Den poezie, Tvůrčí Afrika nebo Nad Prahou půlměsíc.
Zaštiťujeme také projekt Básníka města Prahy, tedy městského básníka, který má za úkol rozšiřovat povědomí o poezii. Nyní tento titul náleží Petru Borkovci, kterého předcházeli Vít Janota a Sylva Fischerová. Každý básník si sám stanovuje jakým způsobem se ke svému působení jako městský básník postaví, Sylva Fischerová pomáhala novým a zapomenutým básníkům najít publikum, věnovala se historii poezie a propagovala českou poezii v zahraničí a zahraniční poezii u nás, Vít Janota byl hodně omezen koronavirem, soustředil se proto na literární vycházky po pražské periferii, Petr Borkovec nyní hodně spolupracuje s jinými organizacemi (Prague City Tourism, Zvířecí záchranka). Více o projektu městského básníka si můžete přečíst zde.
Spolupráce v zahraničí
Jak jsme již psali, smyslem zapojení města do sítě kreativních měst je především spolupráce. Kreativních měst literatury je v tuto chvíli 42, což pro nás znamená 42 blízkých partnerů po celém světě. S Barcelonou letos poprvé pořádáme reciproční pobyty spisovatelů, ve spolupráci s Heidelbergem připravujeme již třetí díl Expedice poezie – překladatelského workshopu českých a německých básníků, kteří si navzájem překládají ukázky ze své tvorby. V Edinburghu byly v minulosti vystaveny plakáty představující pražskou literaturu, zatímco v Québecu součástí výstavy Toponyma i krátký text o původu názvu Prahy. Snažíme se prostě, aby byla Praha vidět všude 🙂
Další krok – členství v síti ICORN
No a jelikož jsme hamižní, naše současné činnosti nám nestačí, chceme víc 🙂 Dlouhodobě jsme se proto snažili o zapojení do sítě měst poskytujících azyl pro pronásledované autory ICORN. Jedná se o poskytování dlouhodobých rezidenčních pobytů pro autory a autorky, kteří jsou ve své zemi pronásledováni a nemůžou svobodně psát. V minulosti takovéhoto pobytu využila například Světlana Alexijevič či Sepideh Jodeyri. Tento záměr nám letos na podzim schválila Rada HMP i Zastupitelstvo HMP, začínáme proto plánovat. Prvního autora či autorku bychom rádi přivítali už příští rok, tak nám držte palce!
A samozřejmě moc rádi spolupracujeme také v rámci knihovny, naši rezidenti bývají většinou velice vstřícní a rádi se zapojují do všemožných akcí, takže pokud byste třeba toužili uspořádat u vás v knihovně čtení či workshop, zkuste nám napsat 🙂
— Eliška Fuxová, Kateřina Bajo, MKP