Skip to content Skip to footer

Je dobré si občas připomenout, co všechno dobrého s naším fondem umíme a dokážeme. Máme pro vás proto jeden příběh, který stojí za sdílení.

Koncem roku 2021 jsme s kolegyní Evou Šilerovou z DEMLu ÚK dostali nápad a jelikož neradi jen tak planě tlacháme, vrhli jsme se do jeho realizace. Chtěli jsme začít pořádat deskoherní setkání pro nejmenší návštěvníky knihovny. Pro takové, kteří ještě sami neumí číst, ale už si umí sami hrát, povídat, chápat základní a nejjednodušší pravidla. A tak vznikly Deskohrátky pro nejmenší.

Dobrá, tak jednoduché to nebylo.

Sedli jsme si s Evou, povídali si o tom, co od klubu očekáváme, kam ho chceme směřovat, jak chceme, aby fungoval, pro i proti, očekávané těžkosti, i radosti… A až úplně nakonec jsme společně vybrali sadu her, se kterými jsme se vrhli do zmíněné realizace. Tedy Eva se vrhla. A jak se jí vedlo? Dočtete se níže.

To, co se Evě a dalším povedlo rozběhnout (ano, podařilo se!) je možné rozběhnout i u vás. Budete-li chtít, je jistě proveditelné takové Dětské deskohrátky začít realizovat i ve vaší knihovně. Chcete důkaz místo slibů?

Na konci roku loňského jsme ve spolupráci s Martou Kravčíkovou ze Stodůlek a Irenou Tomáškovou z Novodvorské připravili pilotní projekt, skrze který jsme chtěli vyzkoušet, jestli je náš koncept přenositelný. Marta s Irenou odpověděly na výzvu, která šla do sítě, a po krátkém dopisování a vyjasňování si našich představ, jsme si plácli. Obě naše kolegyně dostaly k dispozici vlastní sadu her pro nejmenší hráče, tak jako tomu je v případě Evy Šilerové. A začaly pořádat vlastní deskoherní akce. I to, jak se dařilo jim si můžete přečíst níže.

Jarda Rajl, oddělení metodiky služeb

Deskohrátky, Ústřední knihovna

Deml Eva 3.jpg

Klub deskových her pro nejmenší děti jsme v Ústřední knihovně rozjeli na jaře minulého roku a během několika málo týdnů se stal velmi úspěšnou akcí oblíbenou mezi dětmi i jejich rodiči. Hrajeme pravidelně každou středu mezi 16 a 18 hodinou, není potřeba se předem nijak hlásit, registrovat, není třeba přijít úderem 16 hod ani vydržet celé dvě hodiny. Klub je určen zejména nejmenším dětem cca už od 2 let až zhruba po začínající školáky. Složení návštěvníků je velmi proměnlivé, někdy se sejdou skoro samá mimina a batolata a hrajeme jen hry pro úplné začátečníky, jindy se poštěstí a přijde více předškoláků i školáčků a vytáhneme i náročnější hry. Většinou se sejde kolem dvaceti účastníků, z toho bývá více než polovina dětí, zbytek připadá na rodiče a prarodiče. S dětmi nejčastěji přichází maminky, spíše výjimečně tatínkové nebo babičky, dědečka jsme ještě neměli ani jednoho 😊 K nejoblíbenějším hrám patří Ovocný sad ze série Moje první hra – ideální startovní hra pro úplné začátečníky kolem 2 let, Kočka Karla – postřehová motorická hra s dřevěnými myškami a žravou kočkou, Dragomino – velmi zábavná variace na domino, ve které hráči vytváří krajinu a sbírají dračí vajíčka, nebo třeba Tajná výprava čarodějů – paměťová kooperativní hra, v níž hráči prchají tajemným lesem před rozzlobeným duchem. (edit Jarda: Důležité je společné pochopení nás i účastníků akce, že toto nejsou jesle, ani školka, kam mohou rodiče své děti odložit a jít si třeba nakoupit, vyřídit maily… Jde nám o podporu a obohacení společně tráveného času dětí s rodiči, nikoliv s námi)

Od ledna letošního roku navíc přibyl klub her pro starší děti, resp. Mladší školáky od 6 let, Deskohrátky Plus. Klub vede dobrovolník – tatínek dětí, které chodívají na Deskohrátky pro nejmenší, ale starší synek už pomalu hrám pro nejmenší odrůstá a posouvá se hráčsky dále. Klub jede také ve středy, jednou za 14 dní mezi 17 a 19 hod. Protože se už hrají delší náročnější hry, obvykle se stihne jen jedna či dvě během akce. Hry, které se budou danou středu hrát, si vybírá dobrovolník Jirka a avizujeme je dopředu na FB skupině Deskovky v knihovně i webu knihovny. Na tento klub pro starší děti se zatím schází kolem 10-12 hráčů, z toho 5-6 dětí. Výběr zatím padl například na kooperativní hry Kroniky Avelu a Kraken útočí, větší komplexní hru Šampioni jablečného království, ale došlo i na rychlou karetku Spící královny.

Pozvánky na obě akce vystavujeme na FB Deskovky v knihovně, na webové stránky MKP a události sdílím do lokálních fb skupin pro rodiče s dětmi.

Do budoucna bych ráda udržela oba kluby. Deskohrátky pro nejmenší probíhají velmi živelně, hry jsou většinou rychlé, malé děti ještě neudrží dlouho pozornost, bývá tu trochu chaos, ale je to zábava. Větší děti najdou útočiště na druhém konci dětského oddělení, kde budou mít na své hry klid, velký stůl a člověka, který je hrou provede od začátku do konce.

Eva Šilerová – DEML ÚK


Deskohrátky, Novodvorská

Klub deskových her funguje na pob. Novodvorská zhruba od půlky listopadu 2022. Jeho vznik podnítil dotaz Jardy Rajla ohledně možnosti mít na pobočce deskové hry nejen pro onu pobočku, ale i pro ostatní pobočky, které by tyto sady her mohly využívat pro své aktivity.

Klub probíhá každý čtvrtek od 15:30 do cca 17:30. Pravidelně se stává, že hrajeme až do uzavření pobočky. V průměru chodí kolem 10-15 hráčů (rodiče+děti). Od prvního hracího odpoledne je o klub velký zájem. Máme hry pro malé hráče od cca 2 let až po hráče mladšího školního věku. Nejvíce hráčů máme asi v tom předškolním věku. Proto jsou nejoblíbenější hry Ovocný sad nebo Příšerky ze skříně. Se staršími dětmi hrajeme nejčastěji Kulišáka, Spící královny či Rhino hero.

Já sama se hry učím za pochodu s pomocí našich hráčů. Dalo by se říci, že naším počátečním heslem bylo: přijďte paní knihovnici naučit deskovky. Překvapivě tato akce měla docela úspěch. Hned to první hrací odpoledne jsem se pomocí našich čtenářů naučila 3 hry.

O klubu informuji návštěvníky osobně či pomocí plakátu. Jako pravidelná akce je info umístěno též na u informací o pobočce na webu MKP. Dále pak na veřejném FB profilu oblasti Jih Knihovna žije! (Praha 4, 11 a 12). Pak také na různé FB skupiny místních oblastí – Novodvorská parta apod. Info o klubu dávám i učitelům ZŠ i MŠ) co na Novodvorskou chodí na besedy. S prosbou, zda by nebylo možno to ve škole/školce vyvěsit.

A plány do budoucna? Snažit se, aby klub dál fungoval, aby hráčů přibývalo. Byla bych ráda, kdyby si klub oblíbily i děti trošku starší (7 – 10let).

Irena Tomášková – Novodvorská


Deskohrátky, Stodůlky

Náš klubík deskových her začal v červnu 2022. Ale první vlaštovkou bylo několik akcí s deskovými hrami. Např. 29.6.2021 a 20.4.2022 proběhlo mezigenerační klání nad deskovými hrami, 29.6.21 a 18.5.22 proběhlo velké klání ve spolupráci s MěÚ Prahy 13 a Místní Agendou 21 přímo v prostorách radnice. Mezitím jsme se některé čtvrtky sešli a hráli. Kdo přišel, ten přišel. Až jsme postupně došli k tomu, že budeme hrát pravidelně.

Scházíme se jednou za 14 dní ve středu od 16.00 hod. První den přišlo pět dětí. Z nich tři chodí stále. Během naší krátké existence se utvořilo zdravé jádro osmi dětí, které chodí pravidelně. Většinou jsou to děti mladšího školního věku, ale máme mezi sebou i dva předškoláky. Někteří chodí s rodiči, někteří sami. Někteří rodiče se i přidají a zahrají si. Je to různé, ale všichni jsou velmi příjemní. Někteří rodiče si po 18.00 hodině přijdou pro děti a některé děti jdou domů samy. Kdo z hráčů chtěl, mohl si dát jako správný hráč přezdívku. Proto mezi sebou máme např. Rychlonožku, Pinďu, Lociku, Motýla, Kočku, Beatrici. Na každém setkání každý získá body, a to za účast, hru a vítězství ve hře. Bodování může každý hráč vidět na nástěnce k Deskohrátkám.

Každou středu nabídnu několik her, které postupně dle toho kolik se nás sejde a v jaké věkové sestavě hrajeme. Kdokoliv může přinést z domova i svoji hru a tu nás naučit. Takže jsme takto poznali hru Pukec, Kaleidoskop, Farmáře. Mezi nejoblíbenější patří Spící královny, Ice cool, Mlsné myšky, Goblíci jedlíci, Havrani v různých variantách, Krabčáci. V lednu proběhlo malé vyhodnocení dle získaných bodů. Hráči dostali diplom, bonbon, placku a drobnost. Všichni byli mile překvapeni.

V plánu máme turnaj v Dobblu a časem další turnaje. Možná, že utvoříme dvě skupinky na Deskohrátky. Jednu pro mladší šk. věk a druhou pro malé děti, protože jsem zjistila, že by rodiče chtěli chodit i s malými dětmi. A není vzhledem k věku dobré mísit malé děti s těmi staršími. Každá skupina má jiné potřeby, jiné požadavky na věnování se jim. Uvidíme, zda to časově zvládneme.

Propagace – píši pozvánky do místního zpravodaje MěÚ Prahy 13 do STOPU. Máme vyvěšený plakát /viz Letákovač/, nástěnku, oslovujeme naše návštěvníky, informaci jim říkáme na besedách, rozdáváme “proužky“ s logem MKP a stručnými informacemi, od našich výtvarníků máme záložky a v neposlední řadě zveme na web stránkách pobočky. Největší problém je v určení dne a hodiny hraní, protože děti mají hodně aktivit mimo školu a chodily by, ale zrovna v ten den nemohou. Ale to tak prostě je. Zatím se marně snažíme sehnat dobrovolníka. I z řad rodičů. Důvod – málo času, velká vytíženost lidí, kteří chtějí něco dělat a dělají. Ti, co nechtějí nic dělat, ti nepomůžou. Přesto pevně doufáme, že se časem naše snaha vyplatí a děti budou chodit, hrát s radostí.

Marta Kravčíková – Stodůlky