Skip to content Skip to footer

V dubnu 2019 zahájila Městská knihovna v Praze katalogizaci beletrie pro české knihovny v rámci projektu CENTRAL. Hlavním cílem projektu je nabídnout knihovnám rychlou službu, která ušetří knihovnicím a knihovníkům čas, který mohou věnovat svým čtenářkám a čtenářům. Projekt je již čtvrtým rokem realizován za finanční podpory Ministerstva kultury ČR z dotačního programu VISK 1 a v úzké spolupráci s Národní knihovnou ČR. Co jsme tedy vlastně v roce 2022 zvládli?

Cíle a jejich řešení

Za období leden až prosinec 2022 se nám povedlo splnit vytyčený cíl zajistit katalogizaci 2 800 titulů české beletrie prostřednictvím Souborného katalogu ČR. Abychom toto číslo dali do perspektivy, Městská knihovna v Praze vytvořila celých 81 % z celkového počtu zpracovaných záznamů za rok 2022.

Co to znamená? Pokud se jedná o českou beletrii, téměř veškeré knížky dokážeme nakoupit a zpracovat první u nás v Městské knihovně v Praze – v menších knihovnách tak nemusí vznikat duplicitní záznamy a v těch větších potom vzniká prostor na katalogizaci naučné či regionální literatury a na další práce. Dokážeme v průměru zpracovat dvě desítky knížek za den a nabídnout katalogizační záznam prakticky všem knihovnám v České republice.

Projekt central 2022.png

Dalším naším cílem bylo vyvinout a udržovat systém pro sdílení bibliografických dat o monografických sériích. Co přesně to znamená a jak jsme toho dosáhli?

Co je vlastně databáze sérií…

Součástí projektu je od začátku spolupráce s Městskou knihovnou v České Třebové s cílem pomoci čtenářům i lidem z knihoven zorientovat se v tzv. cyklech, dílovkách, knižních sériích, řadách, zkrátka v tom, co na co navazuje 😊 Toto téma se v knihovnách řeší dlouhodobě, pokusili jsme se proto přispět hned dvojím způsobem – jednak bylo po konzultacích s Národní knihovnou připraveno základní technické řešení, jak a kam informace o sériích zapisovat (katalogizační záznam), ale především dlouhodobě spravujeme databázi knižních sérií.

Databáze je od loňského roku dostupná i veřejně a umožňuje základní vyhledávání podle názvů titulu nebo série, autora či ISBN. To hlavní se ovšem odehrává na pozadí – záznamy v databázi průběžně aktualizujeme, čistíme, párujeme se záznamy v Souborném katalogu ČR, a především přidáváme nové.

Databáze sérií obsahuje přes 40 tisíc záznamů a téměř polovina z nich je spárovaná se záznamy v Souborném katalogu ČR:

Databaze serii.png
…a k čemu je to dobré?

Pokud jste někdy řešili dotaz typu kolik dílů mají vlastně Princezniny deníky nebo co následuje po Útoku vyšinutých zmutovaných zabijáckých obludných sněhuláků, můžete takovou informaci v databázi najít. Můžete ji dokonce najít i v Souborném katalogu při běžném hledání, protože záznamy jsou s databází párované.

Celkově získáváme velice pozitivní zpětnou vazbu a chceme v projektu pokračovat v dalších letech s cílem ušetřit knihovnám čas. Zaujalo vás vyhledávání v sériích? Chcete se na něco zeptat? Budeme rádi, když se ozvete na central@mlp.cz.

Text: Vojtěch Vojtíšek, MKP, upraveno