Skip to content Skip to footer

Prázdninová dovolená v norském hlavním městě Oslo skýtala možnost navštívit mnoho atraktivních a architektonicky zajímavých míst. Mezi nimi nesměla chybět nově postavená monumentální knihovna Deichman Bjørvika.

Knihovna Deichman Bjørvika – The Library of the Future

Knihovna je hlavní knihovnou v Oslu a je tvořena sítí 22 poboček. Její ústřední budova Deichman Bjørvika se rozprostírá pár desítek metrů od Oslo Sentralstasjon (Hlavní nádraží) a dalších významných kulturních stánků Den Norske Opera a Ballett nebo Munch Museet, které také stojí za prohlídku.

Založena byla v roce 1785 poté, co Carl Deichman, obchodník a mecenáš věnoval norskému městu Oslo svou sbírku čítající přes 6 000 svazků. Budovu nové knihovny navrhly v roce 2009 dvě spolupracující architektonické kanceláře Atelier Oslo a Lund Hagem a dostavěna byla v roce 2019. A že je celkový výsledek impozantní, potvrzuje i výsledek v mezinárodní soutěži. Na IFLA World and International Congress byla v roce 2021 vyhlášena nejlepší novou veřejnou knihovnou na světě.

Knut Skansen, ředitel knihovny Deichman Bjørvika byl oceněním poctěn a k jeho získání prohlásil: „Toto ocenění je konečným důkazem toho, že město Oslo dalo svým občanům knihovnu světové třídy. Deichman Bjørvika je vrcholným úspěchem komplexního a trvalého úsilí o rozvoj knihoven v Oslu a dnes bych chtěl zvláště poděkovat všem svým kolegům, kteří tak tvrdě pracovali na dosažení tohoto cíle po tak dlouhou dobu, a také všem politikům v Oslo, kteří pochopili důležitost knihovny a učinili z ní prioritu. Tato cena oceňuje vše, co oni a město Oslo udělali pro lidi v norské metropoli. Jako ředitel knihovny i jako občan Osla jsem na to nesmírně hrdý.“

Knihovna sestává ze šesti pater. První patro (u nás označované jako přízemí) je rozlehlý prostor s informačním pultem, vozíky na odložené knihy, samoobslužnými návratovými a výpůjčními automaty, regály s připravenými rezervacemi, regály s vyřazenými knihami k rozebrání, prodejnou se suvenýry atd. Je zde také kavárna a vstup přes mezipatro na terasu restaurace CENTROPA. Samozřejmostí jsou výtahy nebo pojízdné schody až do nejvyššího patra. Uprostřed haly upoutá hrubě ohoblovaná socha obří lidské postavy ze surového dřeva. Nejpůsobivějším prvkem vstupního prostoru je stropní osvětlení ve formě uměleckého díla BRAINSTORM od Larse Ø Ramberga. Představuje energickou síť tvořenou ze svítících neonových trubic, vznášející se mezi stropem a podlahou, vizualizace spojení mezi lidmi, mezi myšlenkami, mezi místy a mezi kulturami jako informační mrak. V podzemním podlaží se nachází kino pro 150 diváků a v mezaninu pak volně přístupné uskladněné knihy pro děti.

Druhé patro patří především dětem. Obrovské plochy pro bezpečné hraní, prolézací domeček – podmořský svět plný zrcadel, zákoutí s edukativními hrami na PC, regály s dětskou literaturou v ideální výšce, aby byly knihy v dosahu a na očích malým čtenářům, označené kobercové plochy pro kočárky a vymezené prostory, kde je možné posedět s jídlem. Herní plocha pro starší děti má různé cvičící prvky nebo herní stůl s dotykovou digitální obrazovkou. Dále se v patře nachází fond beletrie pro dospělé nebo tituly o literatuře a poezie.

Třetímu patru vévodí další obří dřevěné sochy a nabízí kromě young adult literatury a komiksů také hudební studia a především oddělení Folkeverkstedet neboli tvůrčí dílny. V tomto prostoru zaplesá srdce každého, kdo rád tvoří a není vybaven potřebnou technikou, protože zde se jí nachází nepřeberné množství. Prostoru vévodí několikametrový stůl ke střihu látek a necelá desítka šicích strojů, nechybí ani krejčovské figuríny a kabinka pro zkoušení šitých modelů, nebo žehličky a žehlicí prkna. Rezervovat si přes QR kód svůj čas můžete u stolů s PC technikou na konverzi videokazet do digitální formy, počítačová pracovní místa s grafickými programy, řezačku vinylů, tiskárnu na textil, velkoformátový tisk, PC místa s programem 3D tisku a několik 3D tiskáren nebo podivuhodně vyhlížející stroj na recyklaci plastů. Nechybí samostatné učebny na různé kurzy. Velké šachy vybízejí ke hře na volné ploše mezi regály s uměním, hudbou a divadlem.

Ve čtvrtém patře se nachází tituly o výtvarném umění včetně architektury, mezi regály je pak umístěno i několik uměleckých děl. Využít lze malometrážní kabiny ke studiu vybavené jednoduchou stolní deskou, dvěma židličkami a lampičkou. Na patře jsou také další, prostornější studovny.

Páté patro je pak místem, kde lze v poklidu spočinout při studiu nebo nerušeném čtení s nádherným výhledem do klidných vod osloského fjordu nebo na město. Také se zde nachází projekt Future Library. Dlouhodobý projekt, ve kterém knihovna od roku 2014 získává jeden rukopis ročně od jednoho ze sta autorů a uchovává jej. Rukopisy jsou uloženy nepřečtené a nepřístupné právě zde. Teprve v roce 2114 budou knihy vytištěny a vydány.

Prostory knihovny jsou plné ostrůvků pro čtení, pracovních míst s PC nebo jen se zásuvkami na vlastní donesenou techniku. Jsou plná klidných zákoutí ke čtení nebo jen meditaci a pohodlných křesel s výhledem na blízkou budovu opery nebo fjord. Různé výklenky umožňují umístit instalace uměleckých děl a krátkodobých výstav… Celý prostor je prosvětlen fasádou z bloků mléčného skla a přízemí láká ke vstupu celoobvodovým průhledným zasklením. Evokuje tak propojení ulice a vnitřních prostor. Otevírací doba je velkorysá – denně od 8–22 hod. Jednotlivé služby jsou však drobně omezeny.

Nasjonalbiblijoteket – Národní knihovna

Norská Národní knihovna plní svou funkci jako instituce až od roku 2005. Do té doby zastávala funkci Univerzitní knihovny. Budova Nasjonalbiblijoteket se nachází v Oslu v ulici Henrika Ibsena, kde sídlí již od roku 1914. Její historická budova byla rekonstruována a modernizována do současné podoby v roce 2005. Jejím hlavním úkolem je „uchovat minulost pro budoucnost“. (Svou druhou pobočku má ve městě Mo i Rana. Tam se nachází sklady a archiv pro povinný výtisk a digitalizované dokumenty. Digitalizováno a uchováváno je kulturní dědictví z norských archivů, muzeí a knihoven. Od Osla je město vzdálené více než 1 000 km, nachází se 80 km před severním polárním kruhem. Sbírka Národní knihovny je tam fyzicky i digitálně zabezpečena a umístěna ve velkých jeskyních.)

Za vstupními dveřmi se ocitáme v hale s informačním pultem a regály s upomínkovými předměty. Hlouběji v prostoru nalézáme čítárnu s denním tiskem a časopisy. Vydáváme se tedy po schodišti do dalšího patra.

Schodiště je zdobené freskami s náměty ze severské mytologie. Po vystoupání se ocitáme v útulné kavárně, ve které se mísí vybavení starožitné s moderním koženým sedacím nábytkem. Klenutým vchodem vstupujeme do čítáren a do studovny. Uvnitř historické budovy je zastřešené, moderně vyhlížející atrium s výtahem, jídelnou a funkčním interiérem. Za jeho stěnami se nacházejí další studovny.

Zajímavým projektem je aktuální výstava Dårlig stemning (Bad Vibes). Týká se historie specifického norského black metalu a inspirací ke vzniku norských hudebních nahrávek. Tento osobitý hudební žánr patří mezi nejznámější norské kulturní projevy na světě. Výstava dokáže upoutat i nefanoušky tohoto žánru a temná atmosféra v místnosti za těžkými kovovými dveřmi dokáže každého zcela pohltit. Černé stěny, vystavené předměty i zvuková kulisa lesa a tlumená hudba evokují temnou atmosféru. Návštěvník se prostě ocitá v jiném světě. 

Další výstava je umístěna v oddělení map – Kartsenter. Jak již název napovídá, jedná se o expozici starých map a titulů s vyobrazením, zaměřených především na skandinávské země a území Norska. Uprostřed expozice stojí stůl s velkou dotykovou obrazovkou, na které si lze zvolit mapu dle výběru a zoomovat na požadovanou velikost.

Návštěvu norské metropole lze každému zájemci o architektonicky moderně pojaté kulturní stánky vřele doporučit. Mimo knihovnu Deichman Bjørvika stojí za prohlídku i zmíněná budova Opery, jejíž přízemí je běžně přístupné a otevřené kolemjdoucím, a mnoho dalšího.

Foto a text: Alena Wachtlová, Knihovna Praha-Dolní Chabry

https://deichman.no

https://www.nb.no

https://www.ifla.org/news/new-public-library-world-champion-named