Skip to content Skip to footer

Knihovna za poslední roky významně rozšířila záběr svých služeb a aktivit, a s tímto rozšířením také oslovuje nové skupiny uživatelů a návštěvníků. Jedním z formátů, kde lze potkat nové příležitosti i nové potenciální partnery je každoroční konference Do černého, zaměřená na aktuální společenská témata, která by knihovnu neměla minout.

V roce 2020 jsme konferenci věnovali schopnosti knihoven tmelit společnost, a jedním z hostů byla malá a energická neziskovka Místní místním. Její zakladatelka Ester Pacltová se nechala inspirovat příkladem ze zahraničí, a se svým týmem vybudovala tzv. Solidární síť – společenství podniků, provozoven, kaváren ale i kulturních zařízení v 11 městských částech, které nabízejí základní služby lidem bez domova a v nouzi. O tuto síť spolek systematicky pečuje, školí provozovatele a poskytuje jim podporu. Aktuálně v ní najdete více než 6o různých adres – např. Skautský institut, Galerii Jaroslava Fragnera, Dobrou Trafiku, Cafe Vozovnu, knihkupectví ArtMap a řadu dalších.

Pro knihovnu jako veřejnou instituci je bezdomovectví téma, které se průběžně objevuje (a mizí) v různých souvislostech, a které se s ohledem na minulé i budoucí krize bude týkat velkého počtu lidí, včetně těch nejzranitelnějších – seniorů nebo samoživitelů. V celé Evropské unii se za posledních 10 let udává nárůst bezdomovectví o 70%.

Se spolkem Místní místním jsme proto zůstali v kontaktu a navázali spolupráci. Za uplynulé dva roky pro nás uspořádali několik workshopů a webinářů o tématu bezdomovectví, distribuujeme jejich letáky a další informační materiály, a co je nejdůležitější, dvě z našich poboček jsou součástí Solidární sítě.

Pobočka Žižkov a pobočka Jezerka se vloni v květnu připojili k více než 60 podnikům v Praze, které deklarují nabídku služeb lidem bez domova a lidem v nouzi. Nabízejí přístup na toaletu a k pitné vodě, možnost využít internet nebo wifi, odpočinout si. Tedy to, co nabízejí všechny naše pobočky automaticky a úplně všem bez rozdílu, a co vnímáme jako samozřejmost. Pro lidi bez domova nebo stálého přístřeší, na které je nabídka cílena, jsou ale tyto služby – a fakt, že je o nich cíleně informujeme – nedocenitelné. Pomáhají jim udržet alespoň minimální standard, který jim může pomoci posunout se dál, a cítí se díky nim být součástí společnosti. Jako knihovna tak můžeme přispívat ke stabilizaci vyloučených komunit, k jejich destigmatizaci a nabourávání stereotypů, které jsou s bezdomovectvím velmi pevně spojené.

Zapojené pobočky mají po celou dobu metodickou i lidskou podporu spolku Místní místním – poskytuje jim metodické materiály i know-how jak řešit různé situace, aby zapojení knihovny v Solidární síti bylo udržitelné pro všechny zúčastněné. Důležitá je také spolupráce na vytváření pravidel, za kterých jsou služby poskytovány, tak, aby všechny ostatní služby knihovna nabízela na úrovni, na kterou jsou naši čtenáři zvyklí. A i přes původní a pochopitelné obavy se spolupráce osvědčila.

Po ročním vyhodnocení zapojené pobočky nezaznamenaly nárůst krizových situací nebo zneužívání nabízené služby, ani výrazný tlak na provoz nebo využívání sociálních zařízení. Naopak mají podporu a možnost konzultací se zkušeným partnerem v situacích, které běžně dlouhodobě zažívají.

Po dalším proškolení a přijetí některých interních pravidel zůstávají pobočka Jezerka i pobočka Žižkov součástí Solidární sítě, zároveň se hlásí další pobočky, které nabízení této služby zvažují. Všem jim patří velké poděkování. Hlavně díky nim pomáhá knihovna lidem, kteří to potřebují nejvíc, a kterým může naše podpora reálně zlepšit život.

Chce se vaše knihovna zapojit do Solidární sítě, nebo si alespoň popovídat o možnostech?  Připojte se na on-line konzultaci se spolkem Místní místním, kde se můžete zeptat na všechno, co vás k tématu zajímá:

Metodická příručka pro knihovny o začleňování

Spolek Místní místním

Leták Solidární sítě

Bez předsudků – publikace o systému pomoci lidem bez domova včetně příkladů dobré praxe – tedy i knihovny