Knihovna v Nedvězí náleží do nejmenší městské části Prahy, a přesto se ji díky aktivní práci zdejších knihovnic podařilo získat nominaci do prestižní soutěže Knihovna roku 2024. Jaké služby knihovna nabízí, čím vyniká a co k nominaci vedlo? Zeptali jsme se místní knihovnice Dominiky Trnkové a dobrovolnice Kateřiny Burešové.
Představíte nám blíže vaši knihovnu?
Dominika Trnková: Jsme neprofesionální knihovna s malou obsluhovanou populací na okraji Prahy. Snažíme se z knihovny vytvořit přívětivé místo pro trávení volného času, a proto je prioritou, aby se v knihovně cítil návštěvník příjemně. Rozšířili jsme otevírací dobu knihovny a to díky nadstandardní spolupráci se zaměstnanci úřadu městské části Praha – Nedvězí, kde knihovna sídlí. Otevírací dobu jsme sladili s otevírací dobou úřadu a přidali ještě dvě hodiny v sobotu. Zrušili jsme zpozdné, protože zapomenout vrátit výpůjčku se může stát každému a nechceme čtenáře trestat, ale raději s nimi komunikovat.
Nabízíme standardní výpůjční služby knih, periodik, audioknih a stolních her. Meziknihovní výpůjční služba a informační služba u nás nejsou nijak využívány, zato dětský koutek, výtvarné potřeby, které jsou všem volně k dispozici, a občerstvení, se setkali s úspěchem. Nabízíme také donáškovou službu, ale tu využívá pouze jeden uživatel.
Stejně jako ostatní knihovny se snažíme nabídnout návštěvníkům víc, než jen půjčování knih, a tak se hodně soustředíme na různé akce. Každou první sobotu v měsíci pořádáme řemeslně výtvarný kurz s názvem Kroužek, kde si návštěvník může vyzkoušet různé výtvarné techniky. Organizujeme divadelní představení, naučné programy o přírodě nebo zábavné programy pro děti. Od jara tohoto roku organizujeme také Kondiční cvičení pro dospělé.
Vaše knihovna letos získala nominaci do soutěže Knihovna roku 2024. Co podle vás stojí za tímto úspěchem?
Dominika Trnková: Nemám tušení. Což asi jako odpověď nestačí. Zřejmě jsme zaujali pořádáním akcí pro veřejnost a odhodláním pokračovat, i když se některá akce nesetká s úspěchem.
Kateřina Burešová: Už jen sama nominace je pro mě velké ocenění a potvrzení, že se s Dominikou ubíráme správným směrem. Srdcem celého našeho počínání je samozřejmě Dominika a její hřejivý a originální pohled na svět. Ve kterém dává možnost všem dětem bez jakýchkoliv rozdílů, zažívat rozličné a pro mnoho z nich úplně nové věci. Díky dětem a jejich pokaždé rozzářeným tvářím, když od nás odcházejí, ať už se zážitkem, nebo hrdým výrobkem, se do nás vlévá energie, která nás neustále žene kupředu a motivuje nás být lepší a ještě opět o kousek lepší. Takže shrnuto podtrženo, za naším úspěchem stojí skvělá Dominika a naše místní úžasné děti.
Pracujete zde pouze vy dvě? Jak jste se k této práci dostaly a jak máte rozdělené agendy?
Dominika Trnková: Ano i ne. V roce 2019 mě oslovila starostka městské části (moje sestra), jestli bych se knihovny ujala. Práci jsem přijala jako dobrovolník, s tím, že uvidíme, jak mi to půjde a případně seženeme nového knihovníka. Knihovna se mi ovšem stala koníčkem a myslím, že docela funguje. Ještě abych vysvětlila to „ano i ne“. Tím, že se knihovně věnuji ve svém volném čase, nemohu být v knihovně přítomna v celé otevírací době v pracovním týdnu. Proto chci poděkovat za ochotu a pomoc při obsluze návštěvníků knihovny zaměstnancům MČ – Jitce, Heleně a Karolině, které se o návštěvníky postarají, když v knihovně nejsem. Nebýt této nadstandardní spolupráce s úřadem, nemohli bychom návštěvníkům nabídnout služby v takovém rozsahu.
Knihovnu mám na starost od správy knihovny, přes plánování, organizaci, pořádání akcí až po donáškovou službu. Protože narůstá počet návštěvníků akcí, začala jsem shánět pomocníka, a tak se ke mně přidala Kateřina.
Kateřina Burešová: Když knihovna vypsala inzerát pro dobrovolníka, neváhala jsem. Pomoc utvářet dětem a i dospělým krásné vzpomínky je podle mě k nezaplacení. Snažíme se dětem co nejvíc rozšířit obzory i fantazii, ať už je to formou tvořivého kroužku, divadélka nebo výchovného workshopu o přírodě či jiném. A Dominice to v naší knihovně zdá se jde skvěle. O rozdělení agendy ale nemůže být vůbec řeč. Dominika vše zvládá jako perfektně namazaný stroj. Já pouze pomáhám rozšířit už tak dlouhý seznam možných aktivit v knihovně, který Dominika pro naši komunitu vymýšlí. Pomáhám s přípravami a realizací Kroužků i ostatních akcí, zaučuji se v knihovním systému a zaskočím v knihovně třeba při dovolené.
Kdo navštěvuje knihovnu nejčastěji? Chtěly byste nějaké uživatele přilákat více?
Dominika Trnková: Co se týče výpůjček máme už druhým rokem poměr dětských i dospělých uživatelů vyvážený. V případě akcí převládají dětští návštěvníci, což je dáno typem akcí, které pořádáme. Mezi čtenáři chybí nejvíce teenageři a senioři. Tato skupina se neúčastní Kroužku ani dalších akcí, a tím pádem nezjistí, že mohou v knihovně najít něco pro ně zajímavého.
Čím se řídíte při výběru témat akcí a jaké akce jsou u uživatelů nejoblíbenější?
Dominika Trnková: Tím, že mám blízko k výtvarné tvorbě, jako první jsem zahájila výtvarné kurzy. Po začátečnických chybách si Kroužek své návštěvníky našel a pořádáme ho již pátým rokem. Nejúspěšnější byla tento rok výroba ručního papíru. Další úspěšnou akcí byla oslava Mezinárodního dne trpaslíků s akcí Zachraňte trpaslíky!. Akce zaměřujeme spíš na děti nebo rodiny s dětmi. V minulosti jsme zkoušeli samostatné kulturní akce pro dospělé, ale nesetkaly se s úspěchem. Tento rok jsme přidali Kondiční cvičení, které si své návštěvníky našlo. Snažíme se především o pestrost programu, důraz na životní prostředí a otevřenou mysl.
Kateřina Burešová: Pro vytvoření akce bereme v potaz nasbírané informace z minulosti – jaká byla účast, kdo přišel a jak se líbilo. Někdy děti sami přijdou s žádostí, co by chtěly zkusit, jindy vymyslíme akci my a snažíme se jí utvořit tak, aby byla jak pro holky-kluky, menší-větší, prostě aby zaujala, co nejširší spektrum. Nejoblíbenější akcí je za mě dětský den, kdy se knihovna a úřad městské části vždy vytáhnou. To se už pravidelně sjíždí rodiny z blízkého i dalekého okolí. A že to stojí za to. Nejde nezmínit i náš předvánoční kroužek, který vytáhne z ulit i občany, kteří tak běžně na akce nechodí. Snad je to celkově tou krásnou vánoční atmosférou, nebo snad naším programem, když venku zní koledy od dětí z místní školy, v knihovně rodiče s dětmi vyrábí ozdoby, a nebo už vyhlášeným punčem paní starostky.
Vaším zřizovatelem je Městská část Praha Nedvězí, která knihovnu také financuje. Jste v tomto ohledu ze svým zřizovatelem spokojeni? Využíváte k financování také jiné zdroje?
Dominika Trnková: Myslím, že spolupráce se zřizovatelem je v našem případě opravdu nadstandardní, co se týká podpory ve směřování knihovny. Zřizovatel financuje hlavně pořádání akcí, jako honoráře divadelníků či lektorů. Výdaje na aktualizaci knihovního fondu byly pro zřizovatele zatím minimální, jelikož máme několik přátel knihovny, kteří nám dary pomáhají knihovní fond aktualizovat. Na příští rok mám naplánovánu větší aktualizaci dětského fondu a tak uvidíme, jestli zřizovatel některý z mých návrhů přijme. Také využíváme možnost financování vzdělávacích nebo kulturních akcí Městskou knihovnou V Praze. Využíváme i možnosti výpůjčky techniky nebo softwaru. V roce 2022 se nám podařilo získat dotaci v rámci programu VISK 3 z Ministerstva kultury ČR na nákup projektoru a plátna.
Daří se vám spolupracovat i s jinými subjekty v okolí? Jak taková spolupráce probíhá v praxi?
Dominika Trnková: Nejvíce spolupracujeme se zřizovatelem na společenských akcích jako Dětský den, Adventní setkání, Vítání občánků nebo Ukliďme Česko. V Nedvězí nemáme aktivní spolky a tak spolupracujeme s jednotlivci napřímo. Knihovna se tak podílí na Lampiónovém průvodu nebo pietní akci u příležitosti Mezinárodního dne válečných veteránů. V Praze – Nedvězí máme lesní školu Na Vlně, která navštěvuje knihovnu a půjčuje si knihy, ale bohužel pro děti ze školy nepořádáme samostatné akce. Škola spolupracuje se zřizovatelem a knihovnou například na Adventním setkání a Vítání občánků.
Co v knihovně plánujete do budoucna?
Dominika Trnková: Doufáme, že bude úspěšně pokračovat výtvarně řemeslný Kroužek a podaří se nám organizovat další zajímavé kulturní a vzdělávací akce. Musíme pokračovat v aktualizaci knihovního fondu a např. zviditelnit možnost výpůjček elektronických knih. Velkým úspěchem by bylo získání pro spolupráci někoho ze seniorů a vytvořit program i pro tuto skupinu obyvatel.
Kateřina Burešová: Jak říká Dominika a už jen udržení tempa které máme teď, by nebylo vůbec špatné. Do budoucna bych ráda zkusila vymyslet něco, co přiláká teenagery, i když jsme limitované počtem obyvatel a velikostí prostoru. Snad se nám podaří najít nějaké zajímavé řešení.
Text: Dominika Trnková a Kateřina Burešová – knihovnice Místní knihovny v Nedvězí