Knihovníci mohou a měli by býti těmi, kdo přiblíží téma digitálních služeb státu široké veřejnosti. Právě proto se tisková konference, na které vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš představil kurzy eGovernmentu pro veřejnost, konala u nás, v Městské knihovně v Praze.
Digitální technologie jsou každodenní součástí našich pracovních i osobních životů – téměř 70 % obyvatel ČR má základní digitální dovednosti, což nás řadí v rámci EU nad průměr. Ale v této oblasti je nezbytné držet krok s vývojem. Důležité je průběžné vzdělávání a pružnost v reakcích na nové technologie a služby, což platí jak pro jednotlivce, tak pro instituce. Knihovny jako místa neformálního učení mohou být nápomocné v prevenci digitálního ohrožení nebo digitálního vyloučení. Ostatně digitální gramotnost je klíčovým tématem knihoven pro roky 2024 a 2025 a závazek informovat o digitálních službách státu a podporovat digitální gramotnost vyplývá i z uzavřeného memoranda o spolupráci mezi Národní knihovnou ČR a místopředsedou vlády pro digitalizaci.
Se vzdělávací platformou osveta.gov.cz, kde nové kurzy nalezneme, se už někteří z nás seznámili díky internímu vzdělávání. Nově na této platformě přibyly tři krátké, bezplatné kurzy eGovernmentu. Ukazují, jak si poradit s Identitou občana, Portálem občana nebo s Datovou schránkou a jsou určeny jako vzdělávací materiál nejen pro vzdělávání knihovnictva, ale i pro veřejnost.
Kurzy staví na situacích, které mohou potkat každého občana, a využívají fiktivních postav, které potřebují vyřídit konkrétní situace a požadavky. Obsah oživují interaktivní prvky a videa, po splnění situace se zobrazí přehled o tom, kolik peněz na poplatcích a kolik cest na úřad účastník ušetří. Účastníci kurzů tak získají možnost zkusit si “na nečisto” přihlášení a získání Identity občana, založení a používání datových schránek, a také používání Portálu občana včetně jeho nové aplikace.
Digitální služby státu a online komunikace s ním jsou také jedním z klíčových témat letošního Týdne pro Digitální Česko, který začne 18. listopadu.
Třetí ročník této akce se soustředí na tři oblasti, kde může lidem pomoci rozšíření digitálních dovedností: měnící se trh práce, bezpečí v online světě a komunikace se státem. Nabídne bohatý program po celé republice fyzicky i online a je skvělou příležitostí pro vzdělávání a šíření možností využití digitálních technologií.
Městská knihovna v Praze se do Týdne pro Digitální Česko zapojí jako jedno z kontaktních míst, kam občané mohou přijít a s podporou knihovníka zkusit kurzy eGovernmentu nebo se dozvědět další informace z oblasti digitálních kompetencí. Tento závazek je zároveň výzvou pro každého z nás. Abychom mohli lidem s kurzy poradit a poskytnout základní informace na všech pobočkách, musíme se s nimi první sami seznámit.
Velmi proto doporučujeme knihovníkům, aby kurzy Přihlašování k digitálním službám státu, Datové schránky a Portál občana na platformě Digitální Česko absolvovali, aby získali představu, jak kurzy vypadají. Samozřejmě platí, že čím lepší znalost toho, jak kurzy probíhají a jaké možnosti nabízejí, tím lépe, zvláště pro zaměstnance ve službách. V každé knihovně by měl být minimálně jeden knihovník, který si kurzy projde podrobně a bude tak znát všechny situace, které mohou nastat.
Zároveň (nejen) pro kolegy ve službách nabízí vzdělávací úsek Městské knihovny v Praze možnost studia tří kapitol – konkrétně první, druhé a desáté kapitoly – kurzu Knihovníci jako mediátoři v šíření základních digitálních dovedností, který také může pomoci s orientací v tématu digitálních služeb státu.
Knihovna je jednou z veřejných služeb, které jsou financovány i těmi, kdo je sami nevyužívají. Je tudíž v nejvlastnějším zájmu knihovny, aby svou nabídkou oslovovala co nejširší publikum. V MKP na tom také dlouhodobě pracujeme. K tradičním službám přidáváme nové, a ty tradiční inovujeme. Poskytování základní osvěty v oblasti digitálních nástrojů státu a podpora růstu digitálních znalostí a dovedností k těmto novým službám logicky patří. Tímto způsobem pomůžeme nejen těm, kteří se v digitálním světě cítí nejistí nebo zmatení, ale také sami sobě. Digitalizace je nezvratný trend jak v soukromé, tak ve veřejné sféře, a proto je lepší být aktivními tvůrci této změny, než jen pasivně čekat, až někdo jiný určí směr, kterým se vydáme.
–TZ, upraveno: Eliška Fuxová, Ondřej Hudeček, Lukáš Dlabač