Skip to content Skip to footer

A co když bude 4. sezona na Mariánském stejná jako loni? Každá sezóna je jiná, ale i letos si udržíme jednotnou dramaturgickou linku: divadelního a pouličního umění. Premiéra divadelního představení souboru Koťátko zkázy, vystoupení Squadra Sua v rámci jubilejního multižánrového festivalu Knihovna na vlnách, divadelní festival Za Dveřmi, letní kino, buskeři nebo akce pro děti Mami, tati, dějou se věci, to vše a mnohem víc ve 4. sezoně iniciativy Moje Mariánské.

Koťátko zkázy

Premiéra divadelně-cirkusového představení Třeba to vyjde uměleckého dua Koťátko zkázy zve na pestrou podívanou a slibuje, že “dojde na růžový i černý humor, akrobacii, hru s maskou, dřevorubectví a mnoho dalšího”. Duo Helena a Jakub Urban se na náměstí objeví podruhé, v roce 2022 zde odehráli premiérové představení o životě Alberta Einsteina AHAA! Více na www.kotatkozkazy.cz.

Groteska Happy Hour seskupení Squadra Sua, Foto Šálek

Knihovna na vlnách

Knihovna na vlnách se chystá na svou jubilejní plavbu. Desátý ročník nabídne diskusní večery věnované uměleckým směrům a jejich vlivům na současný, nejen umělecký svět. Existencialismus a punk, beatnictví, underground, feminismus nebo avantgarda, absurdno či groteska. Festival se uskuteční od 27. 6. do 20. 7. na palubě lodi Avoid Floating Gallery. Jen první večer bude patřit Mariánskému náměstí, seskupení Squadra Sua a jejich grotesce Happy Hour. Více na www.mlp.cz/navlnach a squadrasua.cz/.

Za Dveřmi

Ohmatávání a zažívání prostoru za divadlem už 15 let zkoušejí organizátoři festivalu Za Dveřmi (12. 7.-18. 7.). Letos se hlavní scéna přesune z pražského Výstaviště do holešovické tržnice. Ale Mariánské zůstane prostorem pro odpolední předprogram a dějuplnou pozvánkou na celý festival. Těšit se můžete na premiéru představení Bratří v tricku Pošťáci (14. 7.), akrobatické vystoupení nizozemského dua Chris Iris nebo souboru Hippana.Maleta (17. a 18. 7.), jejichž dominantním výrazovým prostředkem je žonglování a manipulace s různými předměty. Více na zadvermi.cz/.

Akrobatické duo Chris Iris z Nizozemska

Letní kino

Hledá-li milovník filmů v létě plátna v džunglích velkoměsta, měl by vědět, že může mít u nosu i střed Prahy. Chystá se třetí ročník letního kina, ve třech promítacích cyklech, od července do září (20.-22. 7. 2023, 17.-19. 8. 2023, 31. 8.-2. 9. 2023, 7.-9. 9.), se objeví filmy českých režisérů Pasáž, Pouta nebo Okupace, ale také snímky autorů tzv. visegrádské čtyřky. Kino je silent, je dobré udělat si rezervaci, kapacita je omezena. Více na www.mlp.cz/kino a www.3kino.cz.

Buskeři a Mami, tati, dějou se věci

Busking, tedy pouliční veřejná produkce, je živou součástí všech metropolí. Mariánské náměstí se na chvíli změní v dramaturgicky pojatou buskerskou stage. Sledujte facebookovou skupinu Moje Mariánské a zjistíte, jak to půjde.

Pomerančová loď uskupení FysioArt, Foto Tomáš Strejček

Festival pro děti a rodiče Mami, tati, dějou se věci je jako vždy pestrý. Od setkání s autory, přes divadlo a workshopy. Ve dvou dnech (24. 8., 9. 9.) se na náměstí rozprostřou příběhy pro malé i pro nejmenší.

Těšit se můžete na divadelní představení Pomerančová loď uskupení FysioArt (24. 8.) nebo Dášeňku (9. 9.). Obě představení jsou pro děti od tří let, po obou následuje pohybová dílna.

–TZ, Dagmar Plamperová