Knihovna a kavárna v barokním Velkém mlýně v Libni přivítaly první návštěvníky o prázdninách. Celkem potichu, bez větší slávy, se zkušebním provozem. Blížící se začátek školního roku tak přinese nejen otevření školních dveří, ale také oficiální odemknutí Velkého mlýna za účasti politické reprezentace hl. m. Prahy, Prahy 8, Spolku Velký mlýn, Městské knihovny v Praze, partnerských organizací a dalších zajímavých hostů. Chybět nebude ani bohatý doprovodný kulturní program pro širokou veřejnost.
- Velký mlýn zahajuje provoz – informace o zahájení provozu o prázdninách
Všichni přátelé a partneři Velkého mlýna se u příležitosti akce Odemykání Velkého mlýna sejdou v pondělí 4. září 2023. Symbolické klíče od Mlýna předá předsedovi spolku Pavlovi Kocourkovi starosta Prahy 8 Ondřej Gros. Akce se dále zúčastní zástupci politické reprezentace hl. m. Prahy v čele s primátorem hl. m. Prahy Bohuslavem Svobodou, městské části Praha 8, vedení Městské knihovny v Praze, partnerských organizací, jako jsou např. Divadlo pod Palmovkou, Studio Alta, místní školy a hosté z řad významných osobností Prahy 8.
Program kulturního odpoledne:
13:00 – Slavnostní odemknutí Velkého mlýna
13:30 – 16:00 Aktivity pro děti před Mlýnem
14:00 – 14:10 Flamenco (ukázka španělského tanečního stylu)
15:00 – 15:45 Hrnečku vař aneb Dvě pohádky pro mlsné jazýčky (představení divadelního soubor Máj)
16:00 – 17:00 Proměna (přednáška o Velkém mlýnu památkáře Ladislava Valtra a architekta Filipa Soukupa)
17:00 – 17:25 Žena filmového kritika (ukázka z připravovaného představení Divadla pod Palmovkou v režii Tomáše Dianišky)
17:30 – 17:45 KRABAT (krátké představení Tanečního studia Light na cyklostezce)
18:00 – 18:40 Dagmar Plamperová a Jana Bezpalcová: Vývoj kontinentu (koncert písničkářky a její dvorní akordeonistky)
19:30 – 20:15 Soul Ožil (závěrečný koncert se soulovým playlistem)
Velký (Löwitův) mlýn v Libni je barokní památka s dlouhou historií. Nejstarší zmínky o mlýně v Libni pocházejí z přelomu 13. a 14. století, ale nejstarší dochovaná část mlýna je z přelomu 16. a 17. století. Mlýn byl zrušen po zasypání vltavského ramene a následně střídal různé funkce. Sloužil jako pekárna, sklad brambor i divadelních rekvizit. Prošel válkami i povodněmi. Prázdný byl od velké povodně v roce 2002, kdy utrpěl vážné škody, a čekal na svou další chvíli. Ta přišla v roce 2022, kdy byl zahájen projekt Zastavení ve mlýně se záměrem adaptace Mlýna na Kulturní centrum.
Budova Mlýna je majetkem hl. m. Prahy, svěřená do správy městské části Praha 8, která uzavřela se Spolkem dlouhodobou smlouvu. Adaptace prostor Velkého mlýna byla zahájena v roce 2022 a první fáze skončila v létě 2023 otevřením pobočky Městské knihovny v Praze a kavárny. V rámci projektu bylo upraveno nejbližší okolí Velkého mlýna, udělány nové rozvody vody, vytápění i elektřiny, položeny nové podlahy, otevřeny původní průchody (např. schody do původní mlýnice, dnes sálu) a zazděny ty, které byly vybourány dodatečně, zřízeny toalety, postavena kachlová kamna, vybavena kuchyň kavárny a interiér knihovny.
Architektonickou ideu do projektu vneslo studio AFI architekti. Vize architektů byla dopracována podle požadavků vycházejících z potřeb provozu knihovny i kavárny a nad vším bděli památkáři a stavební úřad městské části Prahy 8. První část adaptace byla zaměřena zejména na budovu mlýnice (kavárna, knihovna, sál), kde jsou i zatím nevyužité prostory půdy, a hospodářského stavení, kde vznikly kanceláře. V dalším kroku by se adaptační práce mohly přesunout i do bývalé stodoly. Záležet bude hlavně na financích.
Autor: Lenka Hanzlíková, MKP