Jako vítězná Knihovna roku 2022 nám připadla milá povinnost uspořádat společně s naší nadřízenou krajskou knihovnou dvoudenní seminář s názvem Co venkovské knihovny umějí a mohou. Nad námi bdící knihovnou je Městská knihovna v Praze, a tak jsme společně s jejími metodičkami Táňou Janáčkovou a Hankou Hrabákovou a za přítomnosti koordinátorky Lucie Macháčkové z Národní knihovny již na jaře zasedly ke společnému stolu, abychom naplánovaly co nejzajímavější program pro podzimní dvoudenní setkání. Datum konání, se kterým jsme od počátku všichni pracovali, byl však nakonec přeložen z důvodu vyhlášení termínů konání krajských a senátních voleb, a tak se seminář musel přeložit na 25. a 26. 9. 2024.
První den, 25. 9. 2024, pobočka Petřiny
První den se program odehrával v nově otevřené pobočce pražské městské knihovny Petřiny. Budova byla slavnostně otevřena před necelým rokem a je jednou z mála nově postavených poboček MKP. Pobočka disponuje moderním sálem s profesionální audiovizuální technikou, a tak se hlavní část odborného programu odehrávala zde. Uvítání účastnic se ujal předseda Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR Roman Giebisch, který poté předal slovo náměstkyni ředitele MK Zuzaně Kopencové. Paní Kopencová shrnula historii vzniku a výstavby nové pobočky a pozvala přítomné na její odpolední komentovanou prohlídku.
Poté se slova ujala naše metodička z MK Praha Hana Hrabáková a popsala spolupráci mezi místní a krajskou knihovnou, zmínila možnosti služeb, které nabízí pro nás, 40 různě velkých knihoven v regionu Prahy, fungujících samostatně pod svými zřizovateli.
S ostatními do soutěže nominovanými knihovnami z roku 2022 nás seznámila členka hodnotící komise Monika Kratochvílová z Moravské zemské knihovny v Brně. Po zhlédnutí profilů a zajímavých aktivit, které měla komise možnost posuzovat, jsem nabyla dojmu, že titul Knihovna roku by měl patřit všem nominovaným bez rozdílu.
Dalším významných hostem byla Lenka Dostálová z metodického centra pro výstavbu a rekonstrukce knihoven Moravské zemské knihovny v Brně. Její příspěvek představil příklady dobré praxe malých knihoven, ale také nejčastější nešvary při jejich prostorovém řešení, dále hovořila o tom, jak je důležité příjemné prostředí a atmosféra nejen pro návštěvníky, ale i pro knihovníka. Se svou prezentací pak volně navázal architekt Tomáš Hořava, jehož ateliér se podílel na interiéru knihovny Jezerka v Praze, Knihovny Mělník, Knihovny městyse Choltice, Knihovny Zbraslav, Regionální knihovny Teplice a dalších.
Následovala má gratulace knihovnici Pavlíně Bieberlové z oceněné Knihovny roku 2023 v Halenkovicích, které jsem předala symbolickou štafetu v konání příštího semináře a malý dárek – zvoneček nejen na dekoraci, ale především k ohlašování začátku rozmanitých akcí, které všichni v knihovnách pořádáme.
Poté následovala krátká přestávka a již avizovaná prohlídka budovy knihovny „od sklepa až
po půdu“ v doprovodu Zuzany Kopencové. Měli jsme možnost zhlédnout v akci třídící linku, která je schopna dle RFID štítku odeslat knihy z rezervací do vozíku té správné pobočky pražské Městské knihovny. Prohlédli jsme si vazačskou dílnu a katalogizační oddělení, otevřený prostor s herním koutkem pro děti v přízemí a první patro s hlavním fondem knihovny a relaxačními místy. Zajímavostí byly prostory pro návštěvníky se samoobslužnou kuchyňskou linkou, umožňující uvařit si čaj nebo kávu a posedět s občerstvením. Prohlídkou končil program na této pobočce. Původně naplánovaný večerní program na pražské Náplavce (v té době uzavřené) bohužel vyloučily nedávné povodně. A tak jsme se dle náhradního plánu vydali na pražský Vyšehrad, kterým nás provedl na historii erudovaný kolega z pražské pobočky MKP Jakub Rychtar. Po večeři v blízké restauraci se závěr prvního dne konal v HE LABu, kde bylo možné si vyzkoušet virtuální realitu a seznámit s 3D tiskárnami.
Foto: Pavel Klikar
Druhý den, 26. 9. 2024, knihovna Dolní Chabry
Druhý den se odehrával v naší městské části Praha-Dolní Chabry. Na 48 účastnic se setkalo ve velkém sále Chaberského dvora, v objektu bývalého statku, kde se nyní nachází nejen úřad městské části, ale i jedna třída MŠ, dvě lékařské ordinace, a především knihovna a kulturní centrum. Program po celý den moderovala Marie Šedá z Národní knihovny, která k úvodnímu slovu vyzvala starostku MČ Praha-Dolní Chabry Kateřinu Šilhovou Šafránkovou. Po jejím vřelém přivítání hostů byla řada na prezentaci chaberské knihovny. Své milé kolegyně jsem zavedla nejprve před levé křídlo budovy, k bývalé sýpce, kde nyní knihovna sídlí. Účastnice se zastavily na venkovním prostoru před vstupem do knihovny, prohlédly si naši schránku na vracení knih v podloubí, a poté interiéry přízemí i další patra. Hlavní expozice se nacházela v podkrovní galerii. Tam byla nainstalována ukázka s výběrem našich aktivit na fotografiích, vystavené byly vyrobené předměty a ušité kostýmy k akcím. Po prohlídce jsme se vrátily do sálu, kde program pokračoval příspěvkem Lucie Janákové z Knihovny Smrčná o zapojení knihovny do činnosti místních spolků a kultury obce. Knihovnice Radka Zelenková referovala o maratonu čtení tatínků v Knihovně městyse Choltice a následoval příspěvek Víta Richtera o digitálních službách v knihovnách. O spolupráci mezi knihovnou a Místní akční skupinou Podlipansko jsme se dozvěděli podrobnosti od Květy Šlemínové. Na závěr dopoledního odborného programu pohovořila Eva Adamcová z Městské knihovny Chodov o dobrovolnících a způsobech jejich hledání a využití v knihovnách.
Po obědě se sál opět zaplnil a všichni jsme se těšili na workshop Miloslava Lince z MK Praha o praktické využitelnosti AI v knihovnách. Že se s AI budeme setkávat čím dál častěji je jasné, jelikož již nyní je běžná věc, že dokáže zkrátit mnohahodinové přípravy výukových materiálů na minuty…
Kdo chtěl, mohl následující přestávku využít k procházce s místostarostou MČ Stanislavem Vyšínem za hlavní chaberskou památkou, k románskému kostelu Stětí sv. Jana Křtitele. Kdo nikoli, přesunul se zvolna do prostor knihovny na workshop s lektorkou Blankou Červinkovou. Jeho účastnice si vyrobily jako vzpomínku na seminář pestrou keramickou mozaiku. A pak se již čas nachýlil, a přestože naše řady mírně prořídly, odebrali jsme se všichni opět do sálu, kde započalo finále celého dvoudenního semináře. Místní ochotnický soubor DIVOCH odehrál divadelní komedii Víkend z pera spisovatele Ivana Krause. S finálovým potleskem z hlediště jsme mohli konstatovat, že letošní jubilejní XX. ročník semináře Co venkovské knihovny umějí a mohou byl zdárně ukončen.
Doufáme, že se nám po oba dva dny podařilo udržet mezi účastnicemi dobrou náladu, umožnit seznámení mezi kolegyněmi napříč Českou republikou a předat si mnoho nápadů a inspirace. Po skončení jsem obdržela několik e-mailů s reakcemi a z jednoho mi dovolte citovat: „Chtěla bych Vám touto cestou moc poděkovat za podnětné a inspirativní představení Vaší knihovny v rámci semináře Co venkovské knihovny umějí a mohou. Je vidět, že je vše hlavně o lidech a že pokud se chce, všechno jde. “
Děkuji všem knihovnicím z různých koutů ČR, že vážily dlouhou cestu do hlavního města, že většina z nich vytrvala až do samého závěru programu v pozdních večerních hodinách. A také děkuji Lucii Macháčkové z Národní knihovny a Hance Hrabákové z MK Praha za báječnou spolupráci a neutuchající energii na přípravách semináře! A za rok na viděnou ve Zlínském kraji.


























Foto: Jan Bubela
Zdroj: WACHTLOVÁ, Alena. Seminář Co venkovské knihovny umějí a mohou v Dolních Chabrech. Čtenář [online]. 2024, 76(12) [cit. 2025-01-28]. ISSN 1805-4064 (Online). Dostupné z: https://casopisctenar.cz/2024/12/20/seminar-co-venkovske-knihovny-umeji-a-mohou-v-dolnich-chabrech/