Skip to content Skip to footer

Je jasné, že při spojení slov poslouchat a knihy se nám všem nejspíš vybaví velký trend audioknih nebo jejich předchůdkyně, rozhlasová četba na pokračování. Ale co když mezi tyto dvě slova přidáme jedno písmenko? Dá se totiž poslouchat i o knihách. Jak? Přeci díky literárním podcastům.

Do relativně nedávné doby byly podcasty spíše okrajovou záležitostí, ale nyní zažívají boom. A není divu, poslouchat se totiž dá mnohdy i v situacích, kdy četba nepřichází v úvahu. Navíc s jejich rostoucí popularitou přibývá i více kvalitního obsahu. U příležitosti dokončení první série podcastu Pod hřbety knih jsme proto na tento týden připravili skromný přehled zajímavých literárních podcastů.

(Nejen) o knihách do hloubky

Začneme rovnou u podcastu, který inspiroval tento článek. iLiPodcast: Pod hřbety knih je podcast časopisu iLiteratura, který se noří do vztahu mezi literaturou a světem, jak ho možná neznáme. Co říká o teenagerech literatura, kterou čtou? Má Evropa jednotný příběh? A proč k nám stále promlouvají tisíc let staré severské ságy?
Literatura nejsou jen umělecky zpracované příběhy. Knihy se pevně pojí se světem, ve kterém žijeme, a autoři ho v nich vědomě či nevědomě reflektují. Debatovat o knihách tak znamená ve skutečnosti zkoumat svět a hledat perspektivy, které se v naší sociální bublině neobjevují. Přesně to dělá iLiPodcast: Pod hřbety knih,“ takhle obsah podcastu popisují sami tvůrci. Posoudit pravost jejich slov můžete sami – k poslechu je nyní 11 dílů a brzy by měly přibýt další.

Na fenomény knižního světa nahlíží z různých úhlů a hlavně neotřele Karolína Zoe Meixnerová a Lucie Zelinková v dnes již ukončeném Mileniálky čtou. Vážně i s trochou ironie mluví o Boženě Němcové, sestrách Bronteövých nebo severských detektivkách a úžasně se u toho baví.

Jestliže jsou vaše uši přivyklé slovenštině, můžeme vřele doporučit literární sit-down Do slova zaľúbení, ve kterém host dílu povídá o knihách, které si zamiloval, a čte z nich ukázky. Hosty jsou lidé známí i neznámí, slavní i neslavní, smutní i veselí, ale, jak napovídá název, všichni jsou do slova zamilovaní.

Knihy na obzoru

Důkazem toho, že podcasty jsou již součástí mainstreamové kultury, je i fakt, že vlastní audio pořady mají i knižní nakladatelství. Takové podcasty jsou samozřejmě primárně zaměřené na novinky daného nakladatelství, ale pro někoho může právě to být jejich výhoda. Do této kategorie můžeme zařadit například podcast Kosmasu Kosmas na férovku! Aneb knižní vášně nevážněKnižní klub společnosti Euromedia, a také neotřelý pořad slovenského nakladatelství Ikar Knižný kompas. Částečně sem patří i Meandry dětské literatury, podcast v režii Jakuba Pavlovského. Ten je sice výtvorem nakladatelství Meander, ale je věnován literatuře pro děti všeobecně.

Dalším podcastem o aktuálních titulech je Záložka Radia Wave. Krom tipů na knihy a odpovědi na častou otázku Co teď tak lidé čtou? se moderátor Jakub Pavlovský věnuje i tématům rezonujícím literárním světem, stojí tak určitě za to. Jen tak mimochodem, v posledním dílu byl k příležitosti Světového dne poezie hostem webredaktor Městské knihovny v Praze Jakub Řehák.

Na knižní novinky byl také zaměřený podcast Lucie Zelinkové 15 minut o knihách, ten ale bohužel v roce 2019 skončil. Za poslech ovšem určitě stojí jeho dřívější díly, které byly hlavně o ženách v literatuře a feminismu.

Zajímavosti nakonec

Bavíme-li se o knihách jako takových, zajímavý počin má na svědomí Knihovna Akademie věd ČR. Jejich podcastová série doplňuje sedmidílný animovaný seriál Knihovědní detektivové a zabývá se různými momenty z historie knih. Dostanete tak odpověď na otázky jako pod jakým společenským tlakem vznikal knihtisk, jestli může kniha způsobit revoluci nebo jak kniha umírá. Seriál je určen pro mladé čtenáře, zaujme všechny zvídavé duše.

Úplně na konec jsme si nechali takovou třešničku. Jedná se totiž o podcast o jediné knižní sérii. Nenechte se však zmást, v tuto chvíli má 92 epizod a ještě zdaleka mu nedošel dech. Neplecha ukončena je podcast ze světa Harryho Pottera, kde jeho autorka Bára čte knihy kapitolu po kapitole a u toho „probírá každou knihu tak dopodrobna, že na samém konci nezbyde žádný neotočený list.“ A je tomu opravdu tak 🙂

Toliko z naší strany k letmému výletu do světa knižních podcastů. Jste-li ovšem podcastovým gurmánem a/nebo máte tipy na další klenoty, neváhejte se o ně podělit 🙂

Zdroj: Eliška Fuxová, MKP