Skip to content Skip to footer

Sousedské slavnosti Zažít město jinak organizované spolkem AutoMat jsou letos plnoleté – v českých městech probíhají už 18 let. Z původního nevšedního nápadu, kdy se z náměstí a ulic na jeden den vyparkovala auta, se stala tradiční akce na desítkách míst nejen v Praze. Ke slavnosti se každý rok přidávají nová a nová místa, a kromě spolků, dobrovolníků a místních provozoven se letos pokusí “sousedit” třeba i Poslanecká sněmovna České republiky.

Smysl slavnosti zůstává stejný – připomenout hodnotu veřejného prostoru, ukázat že ulice a náměstí mohou být živým místem, a potkat se se sousedy, které během roku spíše míjíme. Zapojit se tak může úplně každý včetně škol, církví, místních podnikatelů, ale i samospráv, pro které je to příležitost podpořit některá témata.

Slavnosti se během let proměnily v občanský a komunitní inkubátor, v jehož rámci vznikla řada spolků nebo různé iniciativy na záchranu např. cenné budovy nebo zahrádkářské kolonie. Zároveň je to opakující se příležitost ukázat, že ulice a náměstí v českých městech a čtvrtích mohou vypadat (a fungovat) jinak, a že to, co vnímáme jako nevyhnutelnost a nutnost, je často jen zvyk a nedostatek odvahy.

Letošní motto zní “Hoďme ulice do gala” a připomíná, že uklizené, vyzdobené nebo vůbec příjemné ulice je možné mít nejen třetí zářijovou sobotu, ale po celý rok. Po celé republice se letos zapojí 165 lokalit – tedy 165 míst, kde se místní chtějí setkat, zajímají se o své okolí a mají chuť ho měnit k lepšímu.

Knihovna je v řadě pražských lokalit dlouhodobým partnerem místních organizátorů, některé naše pobočky se účastní již tradičně (např. Stodůlky, Záhřebská či Vozovna), jiné to zkusily teprve nedávno a letos už si to nenechají ujít (např. pobočky Vikova či Novodvorská). Je to pro nás skvělá příležitost zapojit se, navázat kontakty, zjistit, čím čtvrť žije, ukázat knihovnu v jiném světle nebo získat dobrovolníky… i nové čtenáře samozřejmě.

S řadou spolků i neformálních skupin jsme v kontaktu i během roku a spolupracujeme na jejich akcích, případně se sousedsky zapojují do aktivit knihovny.

Letos se zapojí pobočky Dům čtení, Korunní, Vozovna, Školská, Záhřebská, Lužiny, Stodůlky, Ládví, Vysočany, Jezerka, Novodvorská, Krč a Vikova. Některé připravily program ve svých prostorách, který bude zároveň soužit jako zázemí pro organizátory, jiné se zúčastní přímo v centru dění v dané lokalitě. Vedle tradičnějších aktivit jako jsou různé dílny, kvízy a divadelní představení bude možné vyrobit si vlastní ex libris nebo komiks, oživíme i některé naše venkovní aktivity, např. Legendární Prahu či Stromovou stezku.

Na některých pobočkách je účast na sousedské slavnosti příležitost jako podpořit aktivní místní, kteří se zasazují za dobrou věc – pobočka Vysočany např. podporuje spolek Rokytka žije!, který se snaží zabránit likvidaci parku Zahrádky na Praze 9. Zároveň je tato pobočka jedním z míst, kde může najít zázemí komunita vznikající v nově postavených okolních čtvrtích. Kolegyně ve Školské se zase připojí k místním v ulici Ve Smečkách, kteří se dlouhodobě snaží z centra Prahy vytvořit znovuobyvatelné místo.

Přirozeně se sousedské slavnosti zúčastní naše dvě nejnovější pobočky v Libni a na Petřinách. Libeňská pobočka v barokním mlýně v Thomayerových sadech nabídne program spolu s místními významnými organizacemi – Divadlem pod Palmovkou, a tanečním studiem Alta, které sídlí v bezprostřední blízkosti mlýna. Divadelníky i tanečníky bude knihovna zvát ke spolupráci i v průběhu roku, z libeňského podzámčí se tak může stát do budoucna nečekaný kulturní, umělecký a společenský hub.

Čerstvě zkolaudovaná pobočka na Petřinách nabídne budoucím návštěvníkům ochutnávku plánovaných akcí – ve spolupráci se spolky Právě teď! a Mezi námi, našimi stálými partnery, zde bude probíhat např. trénování paměti nebo čtení pro děti.

Přehled všech lokalit včetně programu najdete na stránkách hlavního organizátora zazitmestojinak.cz, na webu mlp.cz zveme na profilech jednotlivých poboček.

autor: Mgr. Věra Chmelárová, koodrinátor komunitních aktivit MKP