Skip to content Skip to footer
Načítám Akce

« All Akce

  • akce již proběhla.

Do černého 2024: Cesty důvěry ve společnosti

22. ledna, 9:30 - 16:00

Jubilejní 10. ročník konference Do černého se koná 22. ledna 2024 a bude věnován mimořádně aktuálnímu tématu důvěry a tomu, co ji ohrožuje. Důvěře, respektive nedůvěře mezi lidmi navzájem, v instituce, demokracii i systémová řešení.

Osobní vazby mezi lidmi mají klíčovou roli v podpoře důvěry nejen mezi jednotlivci, ale také vůči veřejným institucím a demokracii obecně. Důvěra v instituce ovšem závisí i na jejich funkčnosti. Vědomí, že můžeme ovlivnit svou situaci a věci ve svém bezprostředním okolí, je naprosto klíčové pro to, abychom institucím důvěřovali. Když lidé zažívají bezmoc, inklinují k politické radikalizaci nebo k víře v konspirační teorie, jak například ukázal nedávný výzkum zaměřený na konspirační myšlení v České republice. Vzájemná důvěra mezi lidmi a posilování důvěry v instituce jsou úzce provázané.

Nejen v České republice, ale i v zahraničí můžeme pozorovat, že společenský konsenzus pod vlivem silných vnějších i vnitřních tlaků pomalu degraduje. Pozvali jsme si proto přednášející z různých sfér občanského života, kteří se všichni tématu ne/důvěry ve své teoretické i praktické činnosti nějakým způsobem dotýkají.

Jak je na naší konferenci zvykem – nečekejte jasné odpovědi, s sebou domů si odnesete spíše další otázky. Odpovědět na to, jak se těmto komplexním otázkám dnešní doby postavíme jako knihovníci a knihovnice, už bude na nás…

Více informací k programu na stránce konference.

REGISTRACE zde pouze pro knihovny regionu Praha.

Ostatní účastníci z jiných krajů se registrují přes formulář na webu konference

Podrobnosti

Datum:
22. ledna
Čas:
9:30 - 16:00

Pořadatel

Městská knihovna v Praze

Místo konání

Ústřední knihovna, Malý sál
Mariánské náměstí 98/1
Praha 1, Česká republika

Přihlašování na tuto akci je uzavřeno