Skip to content Skip to footer
Načítám Akce

« All Akce

 • akce již proběhla.

Mediální setkání pro knihovníky III

16. června, 2023, 10:00 - 11:00

Třetí setkání knihovnic a knihovníků nad tématem mediální gramotnosti se blíží! Přijďte si pro novou tematickou dávku projektové inspirace, tipů z praxe a propojování. Je na co se těšit…

Přístup mladých k médiím a své programy mediální gramotnosti představí Jeden svět na školách. Ohlédneme se za pilotním během mediální olympiády, kterou pořádala pro studenty Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě. Městská knihovna v Praze připomene metodiku workshopu deFacto a zazní i pozvání na prázdninový Festival mediálního vzdělávání. Aktivity na poli mediálního vzdělávání vyvíjejí i vysokoškolské knihovny. Projekt Mediální gramotnost interaktivně a pro všechny představí Knihovna České zemědělské univerzity. A podíváme se i do Knihovny F. V. Lorence ve Vrdech, kde se díky grantu od Nadace OSF pustili do Kurzu mediální sebeobrany.

Těšíme se na vás!
Lenka Hanzlíková, Městská knihovna v Praze
Roman Giebisch, Svaz knihovníků a informačních pracovníků

Program

 • Jeden svět na školách a mediální gramotnost
  Michaela Doležalová, Jeden svět na školách
  Jeden svět na školách Člověka v tísni není v knihovnách neznámý pojem a o vzdělávacím programu rozvíjejícím mediální gramotnost se jistě dobře ví. Přesto neškodí si připomenout, co všechno nabízí. Kromě toho se dozvíme i něco o tom, jak mladí lidé konzumují a vnímají média.
 • Mediální olympiáda pro studenty Moravskoslezského kraje
  Kamila Plisková, Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě
  Pilotní ročník mediální olympiády proběhl letos v Moravskoslezském kraji, ale příští rok bude soutěž otevřena pro studenty středních škol a učilišť z celé ČR. Organizátoři se podělí o své zkušenosti, radosti i úskalí pořádání takové akce.
 • deFacto workshop + Festival mediálního vzdělávání
  Ondřej Hudeček, Městská knihovna v Praze
  Představení metodiky workshopu deFacto určeného starším žákům a studentům středních škol a několik metodických poznámek o tom, jak s ní budeme pracovat v době silně formované nástroji založenými na principech umělé inteligence. Metodika je volně dostupná ke stažení a může představovat snadnou cestu k inspiraci. Připojena bude pozvánka na prázdninový několikadenní Festival mediálního vzdělávání, který by neměl ujít žádnému vážnému zájemci o téma.
 • 4 v 1 aneb Kurzy pro středoškoláky a seniory Medgram od knihovny ČZU a Pedagogické fakulty UK
  Kristýna Paulová, Knihovna České zemědělské univerzity
  Kurzů na mediální vzdělávání není nikdy dost, a tak se svými kurzy přispívají i univerzity, respektive Knihovna ČZU a odborníci z Pedagogické fakulty UK. Projekt Mediální gramotnost interaktivně a pro všechny, podpořený z programu Ministerstva vnitra a Norských fondů, se zaměřuje nejen na středoškoláky (s důrazem na odborné střední školy a učiliště), ale také na seniory. Spolu s prvky mezigeneračního vzdělávání a únikovou hrou tvoří kurzy komplexní nabídku, snadno využitelnou knihovníky, lektory i učiteli.
 • Na velikosti nezáleží
  Petra Kobelová, Knihovna F. V. Lorence Vrdy
  Knihovna v obci Vrdy (3200 obyvatel) neváhala, využila příležitosti a požádala pro školní rok 2022/23 o grant na podporu mediálního vzdělávání z programu Nadace OSF. Kurz mediální sebeobrany se intenzivně zaměřil na žáky 5. – 9. tříd, seniory i dospělou veřejnost. Hostkou byla např. Michaela Slussareff. „Rádi bychom i menším knihovnám dodali odvahu a inspiraci, protože věříme, že i malá knihovna může svým klientům zprostředkovat kvalitní a zajímavé osobnosti a vzdělání,“ říká knihovnice Petra Kobelová.

 ONLINE AKCE

Na tuto akci není nutné se přihlašovat. Připojíte se zde:

Kdy: 16. 6. 2023 od 10.00 do 11.00
Kde:
Zoom Meeting, stačí kliknout na odkaz
https://cesnet.zoom.us/j/91694433607?pwd=REdVQWJpTFJGaExvR3JiUU1kNXZxQT09

Více informací

Podrobnosti

Datum:
16. června, 2023
Čas:
10:00 - 11:00

Místo konání

online

Pořadatel

Městská knihovna v Praze