Skip to content Skip to footer
Načítám Akce

« All Akce

  • akce již proběhla.

Mediální setkání pro knihovníky IV

10. listopadu, 10:00 - 11:00

Nenechte si ujít v pořadí již čtvrté setkání knihovnic a knihovníků nad tématem mediální gramotnosti! Tentokrát bude setkání zaměřené na ověřování informací. Přijďte si poslechnout o boji proti dezinformacím a jak se s nimi vypořádávají odborníci v praxi!

Podíváme se pod pokličku českých médií a na aktivity Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky, včetně MediaRatingu – nezávislého hodnocení důvěryhodnosti médií. Odborníci na informace z Národní knihovny představí dlouholetou službu Ptejte se knihovny a bude představen také projekt Ověřovna Českého rozhlasu. Každý svým vlastním způsobem nabízí možnost přístupu k ověřeným informacím. Na závěr si představíme tematické vizuály k mediální gramotnosti v knihovnách, které jsou připraveny k všeobecnému užití.

Těšíme se na vás na dalším mediálním setkání!

Lenka Hanzlíková, Městská knihovna v Praze
Roman Giebisch, Svaz knihovníků a informačních pracovníků

Program

  • Média v Česku: Projekt MediaRating, boj proti dezinformacím a aktivity v oblasti mediálního vzdělávání.

Výkonný ředitel Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky David Klimeš představí aktivity fondu v oblasti mediálního vzdělávání a boje proti dezinformacím. Řeč bude také o projektu MediaRating, tedy o nezávislém hodnocení důvěryhodnosti médií.

  • Ptejte se knihovny

Hana Nemeškalová z Národní knihovny ČR představí službu Ptejte se knihovny. Jak tato služba funguje a čím pomáhá široké veřejnosti? Dozvíme se o tom jak knihovníci nalézají odpovědi na různé otázky a další zajímavé informace z praxe.

  • Ověřovna: projekt serveru iRozhlas

Zástupce Ověřovny iRozhlasu představí projekt, ve kterém se redaktoři snaží vysvětlovat a ověřovat nepravdivé informace, polopravdy a překroucená fakta. V čem spočívá přínos takového projektu a jakým způsobem se redaktoři potýkají s dezinformacemi?

  • Překonat propast

Každé téma by mělo mít svoji tvář. To platí i o mediální gramotnosti v knihovnách. Lenka Hanzlíková představí za pracovní skupinu Priorita 6 grafickou podobu mediální gramotnosti v knihovnách. Materiály v podobě tematických plakátů a generátoru plakátů k akci jsou připraveny k všeobecnému užití. Autorem grafického zpracování je designér Ryska, zadání vzniklo ve spolupráci s Terezou Liškovou z Nadace OSF a za finanční podpory Ministerstva kultury ČR prostřednictvím dotačního programu VISK1.

 ONLINE AKCE

Na tuto akci není nutné se přihlašovat. Připojíte se zde:

Kdy: 10. 11. 2023 od 10.00 do 11.00
Kde:
Zoom Meeting, stačí kliknout na odkaz
https://cesnet.zoom.us/j/91694433607?pwd=REdVQWJpTFJGaExvR3JiUU1kNXZxQT09

Více informací

Podrobnosti

Datum:
10. listopadu
Čas:
10:00 - 11:00

Místo konání

online

Pořadatel

Městská knihovna v Praze