Skip to content Skip to footer
Načítám Akce

« All Akce

Současná japonská literatura v českých překladech

13. června, 9:00 - 12:00

Anotace akce / program:
Představíme si současnou japonskou literaturu, zejména překlady do češtiny posledních 6-7 let dle výběru lektora. Zaměříme se na čtenářsky oblíbené tituly, autory a současné trendy v japonské literatuře. Dále případně zmíníme nejnovější bibliografii a některé populární texty o japonské literatuře (včetně online zdrojů). Spíše okrajově se podíváme na situaci překladů na našem knižním trhu a na práci překladatele.

Lektor: Mgr. Tomáš Jurkovič, Ph.D.

Český japanolog a překladatel z japonštiny, který se věnuje především dílům Harukiho Murakamiho. Jeho první román přeložil v roce 2002.
Narodil se roku 1976 do česko-slovenské rodiny výtvarníků. V dětství se začal zajímat o japonskou kulturu a tradice. Jedním ze silných impulsů se stala výstava japonské kaligrafie na Pražském hradě. Studoval Gymnázium Jana Nerudy v Hellichově ulici. Na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze absolvoval japanologii. V roce 2017 obhájil disertační práci na téma Hledání hrdiny – izanagiovský mýtus jako interpretační klíč k postavám protagonistů Haruki Murakamiho a obdržel doktorský titul (Ph.D.).
Od roku 2017 působí též na Gymnáziu Evolution jako učitel japonského jazyka. K překladatelské činnosti knih Harukiho Murakamiho se dostal díky diplomové práci věnované tomuto spisovateli a následné nabídce nakladatelského domu Odeon. První takovou knihou se stalo Norské dřevo v roce 2002. Překládá i další japonské autory, například Džuničira Tanizakiho.

Během přednášky budou dvě krátké přestávky.

Jste srdečně zváni!

 ONLINE AKCE

Odkaz a instrukce k připojení obdržíte e-mailem po registraci na akci.

Podrobnosti

Datum:
13. června
Čas:
9:00 - 12:00

Pořadatel

Městská knihovna v Praze

Místo konání

online

Registrovat na akci

Připojte se - 2 účastníci

Loading gif

Upravit registraci

Zde se můžete z akce odhlásit